NUMBER & ALGEBRA – MONEY PHOTOGRAPHS – Afternoon Tea

« Go back

What a delicious way to think about adding or subtracting, multiplying or dividing money with 2-place decimals. Here are 4 shots from the beautiful Hopetoun Tearooms in Melbourne.

My favourites were the raspberry tarts! If they cost $6.75 each, how much for 10? What change would you get from $100? If you bought two tarts and shared them between 4 people, how much would each person pay? If you want to buy the raspberry tarts for a party and give everyone half a tart each, how many will you need to buy if you expect 10 people at your party? How much will this cost? How much change from $50? From $100?

I am sure you and your class will be able to create many more money stories like these ones. Perhaps you could even think about how you might  cook some tarts together, just like these ones?